EL-KAHHAR

16-EL-KAHHAR“Kudretinin karşısında her şeyi aciz bırakan.”

“Her şeyi hükmüne itaat ettirebilen bir galibiyet ve hâkimiyet sahibi.”

“Düşmanlarını kahrederek zelil ve perişan hale getiren.”

“Yerin başka bir yere, göklerin de (başka göklere) dönüştürüldüğü gün, onlar tek olan, Kahhar olan Allah’ın huzuruna çıkarılacaklardır.” (İbrahim14/, 48)

İlâhî ahlâkla ahlâklanmanın bir gereği de, Allah’ın kahrına hedef olanları kahretmektir. Bu noktada hatırımıza hemen şeytan gelir. İnsan şeytanı kahrettiği nisbette Allah’ın lütfuna mazhar olur. Şeytanı en çok kahreden şeyler ise, “iman, salih amel ve güzel ahlâktır.” 

Kalbini, ruhunu ve bütün iç dünyasını böylece güzelleştiren insan, şeytanı kahretme yolundadır ve ilâhî rahmete mazhar olmaya aday demektir.

Nefsiyle, bir ömür boyu yılmadan usanmadan cihad etmek, onun emrine baş eğmemek; küfürden, şirkten, haramdan uzak kalmak; şüphelileri de elden geldiğince terke çalışmak, Allah’ın lütfuna ermenin ve kahrından uzak kalmanın en büyük sebepleridir.

Nur Külliyatı’nda, şöyle buyurulur:

“Herkes; kendi âleminde bir kumandan olduğundan, âlem-i asgarında cihad-ı ekber ile mükelleftir ve ahlâk-ı Ahmediye ile tahalluk ve sünnet-i nebeviyyeyi ihya ile muvazzaftır.”

Kahhar isminin tecellisi, bütün azametiyle Cehennemde kendini gösterecek ve böylece kâfir ve müşrikler, kahır ve perişan olacaklardır.

Allah’ın kahrına uğramanın önemli bir sebebi de, Allah’ın kullarına ve diğer canlı mahlukatına haksızlık ve zulmetmektir. Böyle yapan bir insan, kendisinde kahrın tecellisini istemiş olur.

•••

Kahhâr ismi, insanı isyan ve günahtan men ederek Cehennem azabından uzaklaştırır. Mazlumları da hakkını çiğneyen ve kendilerine bir şey yapamadığı zalimlere azap edileceği müjdesi vererek, rahatlatır.

EL-KAHHAR” için bir yorum

  1. Selamun Aleykum

    Değerli Hocam…

    Allahın kahrettikleri dendiği zaman aklımıza ilk olarak şeytan geliyor. Ancak yeryüzünde insi şeytanlarda var. Bu şeytanlar Allahın kahrına şeytandan daha çok müstehap olacak hareketlerde bulunuyorlar. Allaha isyan, Resulüne hakaretler, İnsanlara zulümden tutunda müslümanlara iftira atma ve islami hassasiyetleri öldürme gibi birçok olay ve hareketlerde bulunuyorlar.
    Buna göreKahhar ismi azamın yeryüzünde tecellisi nasıl olacak? Yeryüzünde bu kadar zulüm ve haksızlık yapan insanların cezakarı ahirete mi kalacak yoksa bu ceza yeryüzünde onlara yapılacakmı? Hikmetleri hakkında bilgi verebilirmisiniz?
    Sizi Allaha emnat eder ve çalışmalarınızın bereketlenmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.