Gerçek Üstünlüğümüz

Bu asrın teknoloji sahasındaki baş döndürücü gelişmeleri, önceki asırlarla mukayese edilemeyecek kadar ileridir. Ancak, bunların her biri, birer İlâhî fabrika olan hayvânlar âlemiyle mukayese edildiğinde çok sönük kalırlar. İnsanlar henüz çiçekten bal  yapan, yahut otlardan süt yapan fabrikalar yapamamışlardır. Her bir meyve ağacı öyle bir  fabrikadır ki, imal ettiği mamullerin her birine fabrikanın tamamının bütün özelliklerini yerleştirmekte ve bu küçücük fabrika planları bir başka yerde ekildiğinde, ondan aynı fabrika elde edilmektedir.

İnsanlar, yaptıkları bir fabrikanın bütün özelliklerini taşıyan çekirdek fabrikalar yapamamışlardır.

Öte yandan bütün hayvânlar âlemi bir araya gelseler, bir çocuk kadar bilgi sahibi olamazlar.  Yine canlı-cansız bütün varlıkların tesbîhleri hayâlen bir araya getirilse, kâmîl bir müminin tesbîhine yetişemez. Demek ki, insanın diğer canlılardan üstünlüğü,  aklını doğru kullanması ve kalbini imânla nûrlandırması cihetiyledir. O yönüyle hiçbir varlık onunla yarışamaz.

İman, marifet ve muhabbetten uzak kalan bir rûh, teknik sahada neler ortaya koyarsa koysun, hayvânlar âleminin çok gerilerinde kalır. Elbette ki hem iman ve marifette,  hem de ilim ve teknikte ileri olmak en güzelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.